Recherche
14-07-2020
Accueil
Franais
فارسی Farsi
Archieve Francais
آرشيو فارسی
Yalda-3.jpg
Google

Newsletter

Entrez votre adresse e.mail, une confirmation vous sera demande par mail
Merci de votre inscription
Administrator
Login Form
Nom d'utilisateur

Mot de passe

Se souvenir de moi
Perdu votre mot de passe ?
Statistics
Visiteurs: 1213284
Teheran Forecast
Accueil arrow فارسی Farsi arrow سير و سفر arrow شيرين عبادی
 
شيرين عبادی Convertir en PDF Version imprimable Adresse Mail

مصاحبه با خانم شيرين عبادی

 

برای شنيدن اين برنامه روی  عکس را کليک بفرمائيد
 

October 2003
کميته صلح نوبل در نروژ تصميم گرفته است جايزه صلح سال 2003 را به شيرين عبادی برای تلاش هايی که وی در راه دمکراسی و حقوق بشر انجام داده، اعطا کند. وی تلاش های خود را به ويژه بر مبارزه برای احراز حقوق زنان و کودکان متمرکز کرده است. خانم عبادی به عنوان يک وکيل، قاضی، استاد دانشگاه، نويسنده و فعال حقوق بشر در کشورش ايران و در خارج از مرزهای اين کشور با صراحت و قاطعيت حرف زده است.

وی به عنوان يک شخص بسيار با تجربه و شجاع همواره بر حرف خود استوار مانده و هرگز در مقابل تهديد نسبت به امنيت خود سر خم نکرده است. حوزه فعاليت شيرين عبادی بر مبارزه برای حقوق اساسی بشر استوار است. تلاش های وی همچنين بر اين اصل بنا شده که هيچ جامعه ای را نمی توان متمدن خواند مگرآنکه حقوق زنان و کودکان در آن رعايت شود. خانم عبادی در عصر خشونت، همواره از روش های مسالمت آميز دفاع کرده است.

شيرين عبادی معتقد است که در هر جامعه ای، انتخابات دمکراتيک بايد منشاء قدرت اصلی و اوليه باشد. وی طرفدار روشنگری و گفتگو است و آن را بهترين راه برای تغيير ديدگاه ها و حل منازعات می داند.

خانم عبادی يک مسلمان است و به وظايف دينی خود عمل می کند. وی ميان اسلام و حقوق اوليه بشر تناقضی نمی بيند. از نظر وی مهم است که نقطه آغاز گفتگوی بين فرهنگ ها و اديان مختلف جهان بايد تاکيد بر ارزش های مشترک آنها باشد. برای کميته نوبل در نروژ مايه افتخار است که جايزه صلح نوبل را به زنی بدهد که عضوی از جهان اسلام است و زنی است که همراه با تمامی کسانی که در جهان برای حقوق بشر مبارزه می کنند، دنيا می تواند به او ببالد.

طی دهه های اخير، وضعيت دمکراسی و حقوق بشر در بسياری از نقاط جهان بهبود يافته است.

کميته صلح نوبل با اعطای جوايز صلح خود، در راه سرعت بخشيدن به اين روند تلاش کرده است.

ما اميدواريم که مردم ايران از اينکه برای اولين بار يکی از شهروندانشان جايزه صلح نوبل را برنده شده است، احساس شادمانی کنند. ما اميدواريم که اين جايزه الهام بخش همه افرادی باشد که برای حقوق بشر و دمکراسی در ايران، جهان اسلام و نيز در همه کشورهايی که نبرد برای حقوق بشر نيازمند الهام بخشی و حمايت است، مبارزه می کنند.

اين متن بيانيه کميته صلح نوبل در اعطای جايزه صلح به شيرين عبادی است با وی مصاحبه ای کرده ايم که در پی می آيد.

 

 

ازخود‌ و خانواده‌تان بگوييد
من شيرين عبادي وكيل دادگستري و مدرس دانشگاه هستم. در همدان در يك خانواده فرهنگي مذهبي متولد شدم تحصيلاتم را در ايران به پایان بردم سپس با كمك دوستان و همفكرانم سه NGO در ايران تاسيس كردیم. يك انجمن حمايت از حقوق كودكان، كانون مدافعين حقوق بشر و ديگري كانون مشاركت براي پاكسازي مين. عمده فعاليت هاي من علاوه بر وكالت، نوشتن كتاب است، دوازده عنوان كتاب نوشته ام كه سه عنوان از كتاب‌هايم به زبان انگليسي ترجمه و چاپ شده است. كتاب خاطراتم هم در اواخر سال 2006 به زبان انگليسي در امريكا و بعد از آن در فرانسه به زبان فرانسوی چاپ خواهد شد.

 

قضاوت را در چه سالي شروع كرديد و نگاه اجتماع را نسبت به يك قاضي زن چه قبل از انقلاب و چه بعد از آن چگونه ديديد؟

قضاوت را در سال 1348 شروع كردم . قبل از انقلاب رئيس دادگاه بودم ولي بعد از انقلاب چون قضاوت در شرع اسلام براي زنان ممنوع است من را كنار گذاشتند و گفتند مي توانيد منشي همين دادگاه باشيد من اين ظلم را نپذيرفتم و استعفا دادم پس ازآن دفتر وكالتي تاسيس كردم اما من و همه كساني كه شرايط من را داشتند عليه اين ظلم آشكار شروع به مبارزه كرديم تا اينكه بعد از سيزده سال قوه قضاييه اعلام كرد كه زن مي تواند قاضي باشد و درحال حاضر ما در تهران دو خانم به عنوان مستشار دادگاه تجديد نظر داريم كه اين در حقيقت پست بالايي است

 

چرا شما سخت‌ترين دعاوي را قبول مي كنيد و از كساني دفاع مي كنيد كه سخت‌ترين وضعيت حقوقي را دارند؟

وظيفه فعالين حقوق بشر همينطور است. اگر دعاوي مالك و مستاجر و يا دعاوي خانوادگي يا تجاري را انتخاب مي كردم ديگر جزو فعالين حقوق بشر نبودم. فعال حقوق بشر بايد به سراغ مسائلي برود كه به دردهاي اجتماعي مربوط است، من پرونده‌هايم را در همين ارتباط انتخاب مي‌كنم.

 

شما تاليفات زيادي در زمينه حقوق كودكان، حقوق پناهندگان و حقوق كار داريد، اين كتاب‌ها صرفا به بررسي اوضاع حقوقي مي پردازد يا اینکه پيشنهادهاي اساسي و عملي را براي رفع چنین كمبودهاي را ارائه مي دهد؟

 من در كليه كتاب‌هايم تعهدات بين المللي دولت ايران را در زمينه حقوق بشر بررسي مي كنم زيرا دولت ايران در سال 1353 به ميثاق بين المللي حقوق مدني سياسي همچنين ميثاق بين المللي حقوق اقتصادي اجتماعي پيوسته و متعهد اجراي آن شده است.در کتابهای من اول تعهدات دولت ايران در هر زمينه شرح داده مي‌ شود و بعد قوانين داخلي بررسي مي شود تا مشخص شود قوانين داخلي با تعهدات بين المللي همخواني دارد يا خير.

 

شما علاوه بر اخذ جايزه صلح نوبل جوايز بين‌المللي ديگري هم دريافت كرده ايد درمورد اين جوايز توضيح دهيد.

من تا كنون شانزده دكتراي افتخاري از دانشگاه‌هاي امريكا، كانادا، ايسلند، استراليا، تركيه، ايتاليا، بلژيك و انگلستان گرفته ام و برنده چندين جايزه بين المللي هستم،‌ دوبار مورد تقدير سازمان ديده‌بان حقوق بشر قرارگرفته ام و در سال 2000 برنده جايزه موسسه بين المللي حقوق بشر در نروژ شده ام و سالهاست كه در زمينه حقوق بشر افتخار خدمت دارم

 

دو سال از اخذ جايزه صلح نوبل توسط شما گذشته است كسب اين افتخار جهاني چه فوايدي براي تحقق بخشيدن به پروژه هاي شما در زمينه حقوق زنان و كودكان داشته‌است؟

جايزه نوبل بلندگوهاي بيشتري دراختيار من گذاشته تا بتوانم صدايم را بلندتر و رسا تر به گوش مردم دنيا برسانم اين جايزه همچنين تاييدي است بر عملكرد و عقايد من و از اين جهت باعث شده اعتماد به نفس بيشتري داشته باشم.

 

توصيه شما به جوانان امروزي كه علاقمند هستند راهي را كه شما انتخاب كرده‌ايد پي‌گيري كنند چيست؟

اساسا من به الگو برداري از شخصيت كسي معتقد نيستم و نمي خواهم كسي از من الگو برداري كند جوانان امروز شرايط زمان خود را دارند و بايد راه خودشان را بروند من توصيه‌اي به كسي ندارم جز اينكه به راهي كه فكر مي كند درست است و به آن علاقمند است برود و درعين حال انسانيت خود را فراموش نكند.

 

از پروژه ها و طرح‌هاي آينده تان در ايران براي دفاع از حقوق بشر بگوييد و اينكه آيا اين پروژه‌ها در جهت تغيير و اصلاح بعضي قوانين مربوطه است يا خير؟

طبيعتا بهبود وضعيت حقوق بشر درايران با اصلاح قوانين شروع مي شود زيرا تا زماني كه ما قوانين نامناسبي داشته باشيم نمي توانيم منتظر بهبود حقوق بشر باشيم اما من به تنهايي نمي توانم قانون را اصلاح كنم من حدود 25 سال است كه به عنوان يك منتقد از قوانين نامناسب انتقاد مي‌كنم و كتاب‌ها، مقالات، سخنراني‌ها و سمينارهاي من همه در اين زمينه است اما اصلاح قانون بر عهده مجلس شوراي اسلامي است و اين اصلاحات بايد به تاييد شوراي نگهبان هم برسد و البته اينطور نيست كه در طي اين سال‌ها ما هيچ موفقيتي نداشته باشيم جنبش آزاديخواهي و عدالتخواهي درايران توانست چند قانون را عوض كند اما قوانين بسياري وجود دارد كه بايد مورد بازنگري و اصلاح قرار گيرد

 

 نمايندگي در مجلس در برنامه‌هاي آتي شما جايي دارد يا خير؟

خير من به هيچوجه قصد نزديكي به كانون قدرت را نداشته و ندارم و همينكه اجازه داشته باشم به عنوان يك وكيل ساده دادگستري كار خودم را انجام بدهم سپاسگزار خواهم بود.

 

نويسنده  خانم بهناز خوشنويس

مصاحبه کننده آزيتا خرم تهران- تابستان 1384

 

 

 

 

< Précédent   Suivant >


Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.